Reklama

Bolek i Lolek na wokandzie

Bolek i Lolek na wokandzie

08.04.2019
Czyta się kilka minut
W

W związku z roszczeniami jednego ze spadkobierców Władysława Nehrebeckiego, współtwórcy Bolka i Lolka, Studio Filmów Rysunkowych tymczasowo zawiesza emisję tych kreskówek w serwisie YouTube – poinformowała spółka kilka dni po uruchomieniu oficjalnego kanału z przygodami Bolka i Lolka.

Marzena Nehrebecka kwestionuje nabycie przez wytwórnię pełni praw majątkowych do jednej serii bajki, powstałej po 1980 r., oraz filmu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. Ta ostatnia produkcja, zdaniem córki Władysława Nehrebeckiego, jest kompilacją odcinków wyprodukowanych wcześniej, ale wśród twórców nie wymieniono jej ojca. Zdaniem władz SFR nie doszło do złamania prawa, bo twórcy kreskówki jako pracownicy przekazali prawa majątkowe do „Bolka i Lolka” chlebodawcy, a spadkobiercom przysługują jedynie tantiemy z tytułu praw autorskich.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że spór rozgorzał tuż po zawarciu umowy z YouTube’em, na mocy której serwis usunął setki filmów o Bolku i Lolku zamieszczonych przez internautów. ©℗

Czytaj także: Rycie pod Krecikiem - czeskie wojny o licencję

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]