Reklama

Ból rodzenia

Ból rodzenia

20.09.2015
Czyta się kilka minut
W miniony wtorek obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Czytaliśmy: „A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego, i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena” (J 19, 25-27).
Fot. Grażyna Makara
T

Tylko Jan zauważył Jej obecność na Golgocie. Pozostali ewangeliści nie wymienili Jej z imienia w grupie kobiet stojących pod krzyżem. Jeszcze jeden powód, żeby – inspirując się Kościołem wschodnim – zobaczyć w Janie prawdziwego „Teologa”, czyli tego, kto nie tylko opisuje kolejne momenty historii zbawienia, ale także je objaśnia. Przenika wzrokiem głęboko poza pierwszą, wierzchnią warstwę wydarzeń. Ostatecznie nie chodzi wyłącznie o to, że zobaczył Ją na Golgocie (stał przecież obok Niej); chodzi o to, jaką Ją zobaczył – w jaki sposób Ją opisał, jak objaśnił Jej tajemnicę i Jej obecność.

Mówimy: Matka Bolesna. Czy tylko Ona „bolała” na Kalwarii? A pozostałe kobiety, wymieniane przez wszystkich ewangelistów? Czy one nie cierpiały? Czy nie płakały? Nie były odrętwiałe z bólu?

Ewangelie mówią, że stały w milczeniu i przypatrywały się temu, co uczyniono z Jezusem. To nie...

3056

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]