Reklama

Ładowanie...

Bóg zmaterializowany

04.05.2013
Czyta się kilka minut
Bóg w niebie, nic nadzwyczajnego, wszyscy bogowie, jakich zna i znała ludzkość, są lub byli w górze, ponad ziemią. Jeśli widywano bogów na ziemi, to sporadycznie.
P

Przychodzili nieśmiertelni niebianie do śmiertelnych ziemian dla kaprysu, dla wymierzenia kary, czasami zabawić się z ziemiankami, powalczyć na wojnie lub dla ochrony swoich wyznawców przed zagrożeniem ze strony wyznawców innego boga. Przychodzili, odchodzili, ale żeby na stałe na ziemi zamieszkać, co to, to nie. Ziemia to dom śmiertelników. Owszem, pomieszkiwali bogowie na ziemi, ale w wydzielonym, zakonsekrowanym miejscu, czyli w świątyni; nawet wtedy jednak, gdy świątynia była domem bożym, to też jedynie czasowo. Łatwo przecież właściciela świątyni można było eksmitować. Wystarczyło świątynię zburzyć.
Tak czy inaczej, porządny bóg powinien mieszkać w niebie. Najlepiej takim, które nie ma nic wspólnego z ziemią, ze złożonością, powinien być bytem prostym, to znaczy nieskładającym się z iluś tam części, ale jednorodnym. A już na pewno prawdziwy bóg nie powinien mieć cokolwiek...

3077

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]