Reklama

Bóg natury i Bóg historii

Bóg natury i Bóg historii

18.02.2013
Czyta się kilka minut
W kręgu badaczy związanych z Paulem Ricoeurem trwała intensywna debata wokół Księgi Hioba. Bardzo te prace są odkrywcze.
C

Co też nie bez znaczenia, wszystkie rozprawy wolne są od naukowego napuszenia i trudnych do pojęcia filozoficznych dygresji. Najbardziej poruszył mnie szkic/rozprawa francuskiego z pochodzenia, a pracującego w Chicago w Theological Seminary biblisty Andre Lacocque (między innymi autora rozprawy o Księdze Rut oraz wygnaniu z Raju).
Kluczem do zrozumienia Księgi, zdaniem teologa, są używane w poemacie imiona Boga. Bóg, do którego zwracają się bohaterowie Księgi, określany jest jako Elochim, Szadaj, a najczęściej Eloach (41 razy) oraz najstarszym z imion – El (55 razy). Pod imieniem JHWH, zwanym Tetragrammatonem – imieniem tajemnym, niewypowiadanym – pojawia się dopiero jako ten, który mówi z wichru. Przesuwa się w ten sposób ciężar opowieści. Objawia się nowe oblicze Boga i tym samym otwiera zupełnie inny wymiar relacji między człowiekiem a Najwyższym.
Hiob, nazywany...

4621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]