Reklama

Bóg i kryzys

Bóg i kryzys

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Doświadczamy nie tylko kryzysu finansowego, ale też kryzysu zaufania: ludzie przestają ufać w system ekonomiczno-społeczny - uważa niemiecki biskup Norbert Trelle.
P

Przeżywamy dziś egzystencjalny kryzys Europy", który objawia się najpierw przez ekonomiczny kryzys państw i kryzys euro, a następnie jako kryzys polityczny, gdy ludzie tracą zaufanie. "Ale czy rzeczywiście przyczyną postępującego odwracania się od Europy są jedynie lęki o stabilność pieniądza albo lęk przed utratą dobrobytu?" - pyta Norbert Trelle, biskup Hildesheim, w wystąpieniu podczas konferencji niemieckiego Episkopatu.

"Głównym czynnikiem prowadzącym do utraty zaufania ze strony ludzi jest to, co już przed laty (w rozmowie z kard. Josephem Ratzingerem) Jürgen Habermas nazwał »wypaczoną nowoczesnością«. Habermas miał na myśli taki ekonomiczny i społeczny rozwój wolności, który prowadzi do utraty więzi z wytycznymi natury etycznej oraz z instytucjami religijnymi" - mówił hierarcha.

Jak ludzie mają nie tracić zaufania do systemu ekonomiczno...

3325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]