Reklama

Bitwa na rocznice

Bitwa na rocznice

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Sto lat temu, 24 kwietnia 1915 r., w Stambule zgładzono tysiąc Ormian – przedstawicieli inteligencji.
B

Był to początek rzezi Ormian, w której życie straciło ok. 1,5 mln zamieszkujących Imperium Osmańskie członków tego narodu. Setną rocznicę obchodzono w Armenii i wielu państwach świata. Tymczasem rząd w Ankarze, który nie uznaje odpowiedzialności za to ludobójstwo (także z tego powodu Turcja i Armenia nie utrzymują kontaktów dyplomatycznych; granica jest zamknięta), odpowiedział własnymi obchodami: na 24 kwietnia przeniósł świętowanie setnej rocznicy zwycięstwa wojsk tureckich nad wojskami ententy w bitwie na półwyspie Gallipoli (armie ententy usiłowały zająć cieśniny łączące Morze Czarne ze Śródziemnym, opanować Stambuł i wyeliminować Turcję z I wojny światowej). Dziś podzielił się też świat: w uroczystościach w Armenii uczestniczyli m.in. prezydenci Francji, Cypru i Serbii, a do Turcji przybyli przywódcy m.in. Azerbejdżanu i Albanii, a także Australii i Nowej Zelandii, których żołnierze stanowili większość sił ententy na Gallipoli. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]