Reklama

Białoruś: post zamiast karnawału

Białoruś: post zamiast karnawału

08.01.2007
Czyta się kilka minut
Choć na brak cukru Białoruś narzekać nie może, początek roku dla Aleksandra Łukaszenki jest wyjątkowo gorzki. Zamiast noworocznych planów - same problemy. Przyjdzie mu uporać się z dwukrotnie większą ceną za rosyjski gaz, cłem, którym Rosja obłożyła eksportowaną na Białoruś ropę, i kolejnymi utrudnieniami w handlu, np. wstrzymaniem przez Rosjan importu białoruskiego cukru. Rosjanie dają do zrozumienia, że to dopiero początek długiej listy ekonomicznych nacisków, jakie mogą zastosować wobec bratniego kraju. Cenę za spokój dyktują wciąż tę samą: całkowita kontrola nad tranzytem surowców oraz przejęcie dochodowych przedsiębiorstw białoruskich.
B

Białoruski "cud gospodarczy" pryska. W tym roku, jeśli Białoruś nie wynegocjuje na Kremlu nowych ulg, spodziewać się musi spadku PKB. W ubiegłym tygodniu gazeta "Wieczernyj Briest" poinformowała, że pracownicy jednego z kołchozów otrzymali wypłatę w cukrze - w workach, z których zawartość jednego wynosiła niecałe 40 dolarów. Dla Białorusinów to sygnał wyraźniejszy niż słupki, tabele i komentarze niezależnych ekonomistów: nadchodzi kryzys, przed którym miał przecież bronić Baćka.

Tylko ustępstwa wobec Rosji mogą uratować władzę Łukaszenki. Dla Zachodu jest on skompromitowany, a jako partner ekonomiczny liczy się wyłącznie, jako reeksporter tanich rosyjskich surowców i ich pochodnych. Te właśnie towary przestają być tanie. W dodatku 14 stycznia odbędą się na Białorusi wybory samorządowe, których "wynik" jest jednak z góry wiadomy - cała władza w ręce...

1146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]