Reklama

Bezpieka żyje wśród nas

Bezpieka żyje wśród nas

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Każda podróż do Rumunii jest dla mnie także podróżą w czasie. Mam wówczas wrażenie, jakbym się przenosiła w czas dawny, który, zdawałoby się, powinien był już przeminąć. Gdy - żyjąc w tym kraju własnym życiem, jako jego obywatel - nigdy nie mogłam być pewna, co jest przypadkiem, a co inscenizacją.
C

Cały esej dostępny jest wyłącznie w papierowym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" nr 42/2009. Zapraszamy!

Każda podróż do Rumunii jest dla mnie także podróżą w czasie. Mam wówczas wrażenie, jakbym się przenosiła w czas dawny, który, zdawałoby się, powinien był już przeminąć. Gdy - żyjąc w tym kraju własnym życiem, jako jego obywatel - nigdy nie mogłam być pewna, co jest przypadkiem, a co inscenizacją. Dlatego za każdym razem, we wszystkich publicznych wystąpieniach, domagałam się prawa wglądu w dokumenty, jakie na mój temat zbierała komunistyczna tajna policja Securitate. I za każdym razem odmawiano mi tego prawa; zmieniały się tylko uzasadnienia odmowy. Za każdym razem pojawiały się natomiast poszlaki, że jestem inwigilowana - ponownie, a może należałoby powiedzieć: ciągle jeszcze.

"Oni się nie zmienią"

...
6605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]