Reklama

Bezpieka żyje wśród nas

Bezpieka żyje wśród nas

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Każda podróż do Rumunii jest dla mnie także podróżą w czasie. Mam wówczas wrażenie, jakbym się przenosiła w czas dawny, który, zdawałoby się, powinien był już przeminąć. Gdy - żyjąc w tym kraju własnym życiem, jako jego obywatel - nigdy nie mogłam być pewna, co jest przypadkiem, a co inscenizacją.
C

Cały esej dostępny jest wyłącznie w papierowym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" nr 42/2009. Zapraszamy!

Każda podróż do Rumunii jest dla mnie także podróżą w czasie. Mam wówczas wrażenie, jakbym się przenosiła w czas dawny, który, zdawałoby się, powinien był już przeminąć. Gdy - żyjąc w tym kraju własnym życiem, jako jego obywatel - nigdy nie mogłam być pewna, co jest przypadkiem, a co inscenizacją. Dlatego za każdym razem, we wszystkich publicznych wystąpieniach, domagałam się prawa wglądu w dokumenty, jakie na mój temat zbierała komunistyczna tajna policja Securitate. I za każdym razem odmawiano mi tego prawa; zmieniały się tylko uzasadnienia odmowy. Za każdym razem pojawiały się natomiast poszlaki, że jestem inwigilowana - ponownie, a może należałoby powiedzieć: ciągle jeszcze.

"Oni się nie zmienią"

...
6605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]