Betlejem na talerzu

Kuchnia palestyńska to kombinacja kultur, produktów i ich sezonowości. Kombinacja ziemi, słońca i wody. Ale wiele przypraw zawdzięcza polityce – mówi Fadi Kattan, jeden z jej najważniejszych kucharzy.

Reklama

Betlejem na talerzu

Betlejem na talerzu

z Betlejem
14.12.2020
Czyta się kilka minut
Kuchnia palestyńska to kombinacja kultur, produktów i ich sezonowości. Kombinacja ziemi, słońca i wody. Ale wiele przypraw zawdzięcza polityce – mówi Fadi Kattan, jeden z jej najważniejszych kucharzy.
Fadi Kattan przy stoisku Um Nabil na targu w Betlejem. / CORINNA KERN / LAIF / FORUM
N

Numer zaczyna się od +972, jak każdy izraelski. A przecież rozmowa, która zaraz nastąpi, powinna być międzynarodowa.

– Czekałem na ten telefon. Uwierz mi, naprawdę. W Polsce wszyscy pytają o konflikt, a Betlejem ma przecież tyle innych tematów do zaoferowania! – Fadi Kattan teatralnie wzdycha, ale w jego głosie brzmi zadowolenie. Mówi dużo i chętnie, bez pośpiechu – ma czas. Od marca, gdy z powodu pandemii zmuszony był zamknąć restaurację i pensjonat, niemal nie pracuje. Nadmiar wolnego czasu go drażni, nie przywykł do tego. A na spotkanie umawia się z dnia na dzień; w obliczu rosnącej liczby zakażeń Autonomia Palestyńska planuje wprowadzić przed świętami kolejny lockdown.

Kardamon

Samochód wjeżdża w wąskie gardło ulic betlejemskiego targu, suku, w godzinach porannych pełnego ludzi. Zza otwartych okien dobiega zapach świeżo palonej kawy z kardamonem, smród...

20912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]