Betlejem na talerzu

Kuchnia palestyńska to kombinacja kultur, produktów i ich sezonowości. Kombinacja ziemi, słońca i wody. Ale wiele przypraw zawdzięcza polityce – mówi Fadi Kattan, jeden z jej najważniejszych kucharzy.

Reklama

Betlejem na talerzu

Betlejem na talerzu

z Betlejem
14.12.2020
Czyta się kilka minut
Kuchnia palestyńska to kombinacja kultur, produktów i ich sezonowości. Kombinacja ziemi, słońca i wody. Ale wiele przypraw zawdzięcza polityce – mówi Fadi Kattan, jeden z jej najważniejszych kucharzy.
Fadi Kattan przy stoisku Um Nabil na targu w Betlejem. / CORINNA KERN / LAIF / FORUM
N

Numer zaczyna się od +972, jak każdy izraelski. A przecież rozmowa, która zaraz nastąpi, powinna być międzynarodowa.

– Czekałem na ten telefon. Uwierz mi, naprawdę. W Polsce wszyscy pytają o konflikt, a Betlejem ma przecież tyle innych tematów do zaoferowania! – Fadi Kattan teatralnie wzdycha, ale w jego głosie brzmi zadowolenie. Mówi dużo i chętnie, bez pośpiechu – ma czas. Od marca, gdy z powodu pandemii zmuszony był zamknąć restaurację i pensjonat, niemal nie pracuje. Nadmiar wolnego czasu go drażni, nie przywykł do tego. A na spotkanie umawia się z dnia na dzień; w obliczu rosnącej liczby zakażeń Autonomia Palestyńska planuje wprowadzić przed świętami kolejny lockdown.

Kardamon

Samochód wjeżdża w wąskie gardło ulic betlejemskiego targu, suku, w godzinach porannych pełnego ludzi. Zza otwartych okien dobiega zapach świeżo palonej kawy z kardamonem, smród...

20912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]