Reklama

Beria na językach bezpieki

Beria na językach bezpieki

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Dwa polityczne trzęsienia ziemi, do których doszło w Związku Sowieckim w 1953 roku, zachwiały całym obozem komunistycznym. Najpierw zmarł Stalin, a po trzech miesiącach zgasła gwiazda Ławrientija Berii.
Ławrientij Beria ze Swietłaną, córką siedzącego z tyłu Stalina; 1935 rok. Fot. DOMENA PUBLICZNA
O

Oile śmierć tyrana z Kremla była do przewidzenia, o tyle aresztowania, procesu i następnie fizycznej eliminacji Berii – głównego nadzorcy sowieckiego aparatu terroru – nikt się nie spodziewał. Ogłoszona przez agencję prasową TASS 10 lipca 1953 r. wiadomość o „zdemaskowaniu zbrodniczej antypartyjnej i antypaństwowej” działalności Berii i aresztowaniu go (26 czerwca) była jak grom z jasnego nieba – dla wszystkich. Także dla funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PRL.
DROGA CZEKISTY
Urodzony w 1899 r. Ławrientij Beria był ikoną sowieckiego totalitaryzmu – w swoim czasie najwyższym po Stalinie kapłanem komunistycznej antyreligii i krwawym architektem nowożytnego bestialstwa. Zapamiętano go jako pozbawionego zasad moralnych bezideowego karierowicza, którego cechowały wiarołomność, mściwość i despotyzm.
21-letni Beria trafia do Czeki (...

9489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]