Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Beria na językach bezpieki

Beria na językach bezpieki

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Dwa polityczne trzęsienia ziemi, do których doszło w Związku Sowieckim w 1953 roku, zachwiały całym obozem komunistycznym. Najpierw zmarł Stalin, a po trzech miesiącach zgasła gwiazda Ławrientija Berii.
Ławrientij Beria ze Swietłaną, córką siedzącego z tyłu Stalina; 1935 rok. Fot. DOMENA PUBLICZNA
O

Oile śmierć tyrana z Kremla była do przewidzenia, o tyle aresztowania, procesu i następnie fizycznej eliminacji Berii – głównego nadzorcy sowieckiego aparatu terroru – nikt się nie spodziewał. Ogłoszona przez agencję prasową TASS 10 lipca 1953 r. wiadomość o „zdemaskowaniu zbrodniczej antypartyjnej i antypaństwowej” działalności Berii i aresztowaniu go (26 czerwca) była jak grom z jasnego nieba – dla wszystkich. Także dla funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego PRL.
DROGA CZEKISTY
Urodzony w 1899 r. Ławrientij Beria był ikoną sowieckiego totalitaryzmu – w swoim czasie najwyższym po Stalinie kapłanem komunistycznej antyreligii i krwawym architektem nowożytnego bestialstwa. Zapamiętano go jako pozbawionego zasad moralnych bezideowego karierowicza, którego cechowały wiarołomność, mściwość i despotyzm.
21-letni Beria trafia do Czeki (...

9489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]