Reklama

Bar w operze

Bar w operze

21.05.2013
Czyta się kilka minut
Polska jest najbardziej nieznośna, kiedy próbuje udawać, że nie jest sobą. Gubernialna nuda i niemożność bycia Paryżem – także tak można mówić o stolicy.
Warszawski Vitkac, kwiecień 2013 r. Fot. Włodzimierz Wasyluk / REPORTER
R

Redakcja „Tygodnika” zapewnia, że Warszawa da się lubić („TP” nr 17-18/2013). Paulina Wilk deklaruje wręcz, że jest to „miasto do pokochania”, a Beata Chomątowska okiem osoby przybyłej z Krakowa referuje wybuch kawiarnianej sceny – w polskich warunkach trudno sobie wyobrazić większy komplement. Stolica staje się przyjazna flanerom (może spolszczymy ich jako „łazików”?) i przeżywa „renesans europejskiego znaczenia”.
ZAKAZ ODWRACANIA
Jeśli się wczytać uważnie w opis Wilk i Chomątowskiej, widać, że tak naprawdę są one przekonane o fragmentaryczności tej „kochanej Warszawy”. Jedna pisze o „przyczółkach serdeczności”, druga o wyspach. Łażenie po stolicy nadal jest czynnością wymagającą zdrowych nóg, aby móc pokonać ogromne dystanse, dzielące owe „ludzkie”, nasycone charakterem i pełne niebanalnych bywalców miejsca. Cóż z tego, że tam, gdzie kiedyś była jedna...

8220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]