Reklama

Ładowanie...

Balak

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 19, 1-22, 1
O

Osiołek pojawia się w Torze dwukrotnie. Pierwszy raz w opowieści o Abrahamie i poświęceniu Izaaka. Czytamy tam, że pierwszy z patriarchów wstał rano, osiodłał osiołka, z którym potem trzy dni szedł do stóp góry Moria. Balaam, bohater kolejnego fragmentu Tory, również rano osiodłał oślicę i ruszył na niej do króla Moabu Balaka, żeby przekląć lud Izraela. Nieprzebrane rzesze potomków Jakuba były już u granic królestwa, okrywając powierzchnię ziemi. Przybywał "lud, który mieszka osobno, a nie wlicza się do narodów" (Lb 23, 9).

Wyjazd Balaama rozpalił gniew Pana. Komentatorzy powiadają: to dlatego, że prorok Moabitów był też czarownikiem i kierował się złymi intencjami. Liczył na to, że król go dobrze opłaci za przekleństwo ludu Izraela. Wszechmocny na drodze Balaama postawił anioła z mieczem w ręku. Nie zauważył go prorok, ale wyczuł osioł i zszedł z drogi. Lecz...

4588

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]