Reklama

Atleta z Fano

Atleta z Fano

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Muzeum Getty’ego musi zwrócić Atletę z Fano – orzekł w minionym tygodniu włoski sąd.
NICK UT / AP / EAST NEWS
L

Liczące 2 tys. lat dzieło, przypisywane nadwornemu rzeźbiarzowi Aleksandra Wielkiego, jest wizytówką kalifornijskiego muzeum i jednym z nielicznych naturalnej wielkości greckich brązów, które przetrwały do naszych czasów. W 1964 r. z dna Adriatyku wydobyła go załoga włoskiego kutra. Zdając sobie sprawę z wartości odkrycia, rybacy nie zgłosili znaleziska władzom, lecz zakopali je na polu kapusty, sprzedając następnie miejscowemu kolekcjonerowi. Zanim rzeźba w 1977 r. trafiła do Los Angeles, wielokrotnie zmieniała właścicieli. Jej wartość szacowano wówczas na 4 mln dolarów. W sprawie Atlety zapadły jak dotąd dwa wyroki. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]