Reklama

Ładowanie...

Małgorzata Mirga-Tas na 59. Biennale Sztuki

Małgorzata Mirga-Tas na 59. Biennale Sztuki

25.04.2022
Czyta się kilka minut
Instalacja „Przeczarowując świat” polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas reprezentuje Polskę na otwartym w minionym tygodniu 59. Biennale Sztuki w Wenecji.
DANIEL RUMIANCEW / MATERIAŁY PRASOWE GALERII ZACHĘTA
S

Składa się na nią 12 paneli, z których każdy dzieli się na trzy pasy. Górny opowiada mitologiczną wersję pochodzenia Romów, odwołując się do rycin francuskiego grafika i rytownika Jacques’a Callota. W środkowym znalazły się portrety kobiet ważnych dla historii i kultury romskiej. Dolny pas kompozycji wypełniają natomiast obrazy przedstawiające życie codzienne. Artystka do ich stworzenia wykorzystała rodzinne zdjęcia romskich osiedli z lat 70. i 80. oraz prace własne. ©(P)

Nasza rozmowa z artystką 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]