Reklama

Artysta czuje

Artysta czuje

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Wydaje się, jakby "Koniec" zrobił nie Krzysztof Warlikowski, a jakiś zręczny imitator, który zachłysnął się sceniczną wyobraźnią reżysera, jednak zapomniał, że w tym teatrze nigdy nie chodziło o nastrojowe obrazki.
Stanisława Celińska i Ewa Dałkowska w spektaklu „Koniec”. / fot. Magda Hueckel, Nowy Teatr
T

Ten spektakl jest pierwszym przeczuciem końca" - zapowiadał Krzysztof Warlikowski przed premierą. Po obejrzeniu przedstawienia dostrzec można w tym sformułowaniu zapowiedź przyszłego niepowodzenia. O jakim przeczuciu jest mowa? Na jakie, na czyje doświadczenie jest ono przepisane? W moim przekonaniu - ani aktorów, ani widzów, ani nawet samego Warlikowskiego. "Artysta czuje uniwersalny lęk"’ - dodaje reżyser. Oczywiście, śmierć dotyczy nas wszystkich - ale to wyjątkowo słabe artystyczne alibi.

Krok wstecz

W pierwszej części spektaklu śledzimy dwa rozgrywane naprzemiennie wątki: Józefa K. z "Procesu" Franza Kafki i Tony’ego z "Nickel Stuff" Bernarda-Marie Kolt?sa. Scenariusz uszyty został z wybranych fragmentów obu tekstów, skomponowanych w całość bardziej poetycką niż dyskursywną: brak tu napięć, tarć, miejsc, w których teksty...

7204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]