Reklama

Artykuł 61

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Kampania przed wyborami europejskimi pokazała rozmiar obywatelskiej apatii: Polacy nie znają swoich kandydatów na europosłów albo niewiele o nich wiedzą. Zmienić ma to portal kandydaci2009.pl.
W

W marcu ledwie co trzeci Polak deklarował zainteresowanie wyborami, a na początku kwietnia 90 proc. pytanych nie znało kandydatów ze swojego okręgu. Również na początku ubiegłego miesiąca zapytano Polaków o sympatie i antypatie w odniesieniu do 25 polityków deklarujących start w wyborach. Wśród wyników uwagę zwraca nieznajomość polityków, których dotychczasowa działalność koncentrowała się na arenie europejskiej: Danuty Hübner nie znało prawie 40 proc. respondentów, ponad 60 proc. nie kojarzyło Jacka Saryusza Wolskiego, a dla niespełna 80 proc. obca była postać Róży Thun (wszystkie przywołane wyżej wyniki pochodzą z badań CBOS-u).

Jeśli dodać do tego wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych, wedle których połowa Polaków nie wiedziała (na początku kwietnia), jak wybiera się europosłów - np. 19 proc. pytanych twierdziło, że wybiera ich polski parlament -...

8151

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]