Reklama

Artykuł 61

Artykuł 61

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Kampania przed wyborami europejskimi pokazała rozmiar obywatelskiej apatii: Polacy nie znają swoich kandydatów na europosłów albo niewiele o nich wiedzą. Zmienić ma to portal kandydaci2009.pl.
W

W marcu ledwie co trzeci Polak deklarował zainteresowanie wyborami, a na początku kwietnia 90 proc. pytanych nie znało kandydatów ze swojego okręgu. Również na początku ubiegłego miesiąca zapytano Polaków o sympatie i antypatie w odniesieniu do 25 polityków deklarujących start w wyborach. Wśród wyników uwagę zwraca nieznajomość polityków, których dotychczasowa działalność koncentrowała się na arenie europejskiej: Danuty Hübner nie znało prawie 40 proc. respondentów, ponad 60 proc. nie kojarzyło Jacka Saryusza Wolskiego, a dla niespełna 80 proc. obca była postać Róży Thun (wszystkie przywołane wyżej wyniki pochodzą z badań CBOS-u).

Jeśli dodać do tego wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych, wedle których połowa Polaków nie wiedziała (na początku kwietnia), jak wybiera się europosłów - np. 19 proc. pytanych twierdziło, że wybiera ich polski parlament -...

8151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]