Reklama

Spychani do morza

Spychani do morza

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Grozi nam, że sektor pozarządowy w Polsce zostanie zwasalizowany przez rząd. Rozmowa z Jakubem Wygnańskim, działaczem społecznym, prezesem zarządu Pracowni Badań i innowacji Społecznych „Stocznia”.
Fot. Grażyna Makara
M

MAGDALENA KICIŃSKA: Co Pan powiedział siedmioletniemu synowi, kiedy zapytał, czy tata, którego pokazują w telewizji, zrobił coś złego?

JAKUB WYGNAŃSKI: Że to nieprawda. A te pieniądze, które dookoła mnie krążą według infografik „Wiadomości” TVP1, nie wpadły do mojej kieszeni. Przekroczono granicę i należy to, co pokazano, nazwać po imieniu: nieuczciwością i manipulacją.

Skąd to nagłe zainteresowanie organizacjami pozarządowymi?

Nie wszystkimi – wybranymi. M.in. Stocznią, ale też Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej czy Szkołą Liderów. Nie mam wątpliwości, że to zaplanowane działanie. Jeśli ktoś wytoczył najcięższe działa i ostrzeliwuje z nich kilka dni z rzędu grupę konkretnych osób, to musi stać za tym konkretny cel.

Jaki?

Można rozpatrywać to na kilku poziomach. Myślę – próbując...

19197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To pięknie, że pan Wygnański i pani Komorowska walczą dzielnie o lepszy kształt polskiej demokracji. Nasuwa się jednak pytanie, a nawet klika pytań. 1. Czy z siedziby Fundacji Stocznia ( Plac Zamkowy 10, Warszawa ) dostrzegliście Państwo ogrom patologii jaki dotknął proces reprywatyzacji w Warszawie ? Jeśli tak, to co zrobiliście aby tym patologiom przeciwdziałać ? Jeśli nie to dlaczego nie i jak to możliwe, że nie ? 2. Prezydent Komorowski po przegranej pierwszej turze wyborów prezydenckich rzucił hasło zmiany ustroju Polski i w tym celu zaproponował referendum. Czy Państwa zdaniem strach przed utratą władzy jest dobrym argumentem za tym aby zmieniać ustrój kraju ? 3. Skoro Państwo prowadzicie działalność gospodarczą w ramach której sprzedajecie towary ( jednym z nich jest "pozarządowa koszulka damska" ) i usługi to po jakie licho wyciągacie jeszcze rękę po środki publiczne ? Czy nie jest tak, że ciężko jest krytykować - o ile to w ogóle możliwe - kogoś kto nas hojnie obdarowuje ? Jeśli uczycie innych tego jak przetrwać na wolnym rynku to sami powinniście być do tego zdolni.

"3. Skoro Państwo prowadzicie działalność gospodarczą w ramach której sprzedajecie towary ( jednym z nich jest "pozarządowa koszulka damska" ) i usługi to po jakie licho wyciągacie jeszcze rękę po środki publiczne?" - Brak zrozumienia warunków działania sektora pozarządowego... Te koszulki to forma donacji i promocji tak naprawdę. Z tego nie ma kokosów. W USA i w UK są muzea za darmo - zawsze się staram kupić w nich jakiś T-shirt, bo wiem, że oni bardo potrzebują pieniędzy, bo nie mają ich z biletów. Jak działałem w NGO, to raz na 2 lata robiliśmy kalendarz i sprzedawaliśmy naszym darczyńcom z jakimś marginalnym zyskiem. Żeby pamiętali o nas.

oskarżenia o manipulowanie innymi. Biadolimy nad brakiem społecznego zaufania, a tymczasem brak transparentności, jest wpisany w "demokratyczną zasadę ochrony prywatności": prywata, jak wiadomo, jest politycznie poprawną świętością-z braku innej... Nawet na tym Forum mało kto podpisuje się własnym imieniem...

Tak, właśnie. Może warto rozpocząć kampanię promującą występowanie pod własnym imieniem? Rozpocząć na forum TP i wyjść z tym na zewnątrz? Taki mały krok w stronę transparentności i odpowiedzialności. Może Szanowna Redakcja to poprze?...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]