Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Archipelag ludzi wolnych

Archipelag ludzi wolnych

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Opowieść o niepodległej krainie, którą w podbitej przez Niemców Polsce stworzyła grupa przyjaciół złączonych wspólnymi pasjami intelektualnymi.
K

Krainę tworzyły wyspy na mapie Generalnego Gubernatorstwa. W centrum znajdowały się Krzeszowice, rodzinne miasteczko Kazimierza Wyki, dokąd młody historyk literatury i krytyk przeniósł się na czas wojny. Niedaleko Krzeszowic jest Rudawa, gdzie ostatnie lata życia spędził ciężko chory Karol Ludwik Koniński, najwybitniejszy być może polski myśliciel religijny. Nieco dalej na wschód – Goszyce, majątek teściowej Jerzego Turowicza. Wyka i Turowicz często odwiedzali Kraków. A w odległej Warszawie mieszkali Jerzy Andrzejewski, Czesław Miłosz, Tadeusz Gajcy, Krzysztof Kamil Baczyński i najstarszy z nich Karol Irzykowski.
Korespondencja Wyki z Andrzejewskim zaczyna się przed wojną, pierwszy list Stefanii Baczyńskiej, matki Krzysztofa, napisany został jesienią 1945 r., większość tomu wypełniają jednak listy w kopertach ofrankowanych znaczkiem z Hitlerem. Kazimierz Wyka ujął...

2804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]