Msza koguta

Zdaniem jednego z najmłodszych brazylijskich biskupów, dom Zenildo, amazońskie Boże Narodzenie można opisać trzema słowami: radość, religijność, prostota.

Reklama

Msza koguta

Msza koguta

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Zdaniem jednego z najmłodszych brazylijskich biskupów, dom Zenildo, amazońskie Boże Narodzenie można opisać trzema słowami: radość, religijność, prostota.
Św. Mikołaj – wolontariusz z grupy Jose de Deus, która przygotowuje prezenty dla dzieci z wiosek nad Amazonią, rejon Manaus, Brazylia, 19 grudnia 2015 r. BRUNO KELLY / REUTERS / FORUMS / FORUM
W

W prawo, w lewo, w prawo, w lewo. Meandry rzeki Paraná do Urariá nie mają końca. Co jakiś czas mijam zdezelowane drewniane łodzie, prymitywne czółna, kopcące spalinami barki. W powietrzu czuć słodki zapach tropikalnego lasu. Z drzew zwisają liany. Niebieskie ptaki szybują tuż nad wodą. Mijamy dryfującego martwego aligatora. Może zdechł, a może ktoś go zabił dla zabawy, w tej części Amazonii nie je się jego mięsa. Kiedy rzeki wysychają, aligatorów widać tu mnóstwo. Wylegują się na słońcu. Niektóre są olbrzymie, nawet siedmiometrowe. Nie atakują ludzi, bo pożywienia mają w bród. Z wody wyskakują rzeczne delfiny, mniejsze od morskich, szare, z jasnoróżowymi paskami.

Przestaje padać, chmury odpływają. Za kolejnym zakrętem ukazuje się widnokrąg, który wydaje się bezkresnym morzem, lecz oczywiście nim nie jest, bo znajdujemy się w samym sercu brazylijskiej Amazonii.

Wieś...

13440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]