Reklama

Amerykański sen

Amerykański sen

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Ewa Winnicka postawiła sobie cel niełatwy – napisać rodzaj reporterskiej monografii tego kawałka nowojorskiego Brooklynu, który przez sto kilkadziesiąt lat dla wielu Polaków był przedsionkiem ziemi obiecanej.
N

Najpierw dwa cytaty. Beata: „Kochałam nasz sklep. Klienci opowiadali nam całe swoje życie. Byliśmy tam potrzebni. Przychodzili alkoholicy, którzy nie chcieli już pić, ofiary przemocy domowej, dziadkowie ze zdjęciami wnuków, których w życiu nie widzieli”. Mieszko: „Miałaś tam swój konfesjonał. Matka Boska Delikatesowa. Ludzie płakali nad sobą, zwierzali się z grzechów i patrzyli w oczy, czy im przebaczysz. Potraktowałbym ten sklep miotaczem ognia. To było więzienie. Odsiedziałem w tym miejscu dwudziestopięcioletni wyrok”.

Beata i Mieszko przyjechali do Ameryki w 1983 r. Przez ćwierć wieku prowadzili sklep Beata Delicatessen przy 984 Manhattan Avenue na Greenpoincie. Dziś mieszkają na Florydzie, ich dzieci – David i Ashley, imię dla córki wybrali na złość rodzinie w kraju – skończyły studia na dobrych amerykańskich uczelniach (Princeton, Florida Institute of Technology). Długa i...

4660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]