Reklama

"Alianccy zbrodniarze"

"Alianccy zbrodniarze"

09.11.2003
Czyta się kilka minut
Kto zrzuca bomby, ten - choćby i wyzwalał - czyni nieprawość - takie zdanie kończy nową publikację historyka Jörga Friedricha. Brzmi jak wyrok - i taka też jest wymowa książki, której autor oskarża aliantów, że bombardując podczas II wojny światowej niemieckie miasta wzięli na swe barki ogromną winę: że także oni byli zbrodniarzami, a mieszkańcy bombardowanych miast ich ofiarami. Tak łatwo przychodzi dziś (niektórym!) Niemcom relatywizowanie niemieckich zbrodni wojennych i Holocaustu.
-

---ramka 317750|prawo|1---Niemal rok mija od chwili, gdy Jörg Friedrich - do tamtej pory znany tylko w wąskim kręgu historyków - wywołał spór nie tylko o wymiarze niemieckim, ale międzynarodowym, prowokując do zabrania głosu głównie Brytyjczyków. W książce “Pożoga. Niemcy pod bombami 1940-1945", poświęconej temu rozdziałowi wojny, a zwłaszcza cierpieniom cywilnej ludności z niemieckich miast, Friedrich podjął próbę “włączenia" aliantów, szczególnie Brytyjczyków z Bomber Command (strategiczne lotnictwo bombowe) do grona zbrodniarzy wojennych - relatywizując tym samym niemiecką winę. Także Churchill był zbrodniarzem wojennym - brzmiało przesłanie Friedricha, które w Wielkiej Brytanii wywołało gwałtowne protesty (zob. “TP" 1/2003).

Natomiast jeśli chodzi o reakcje Niemców, Friedrich najwyraźniej trafił we właściwy ton: “Pożoga" przez wiele miesięcy figurowała na...

9480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]