Reklama

Aktorki drugiego planu

Aktorki drugiego planu

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Pamiętamy posłanki, które miały być twarzami PiS-u. Występowały w spotach, aż ktoś podjął decyzję o zmianie strategii i zastąpił je bardziej agresywnymi mężczyznami. Czy zwiększenie obecności kobiet w takiej roli jest wartością, o którą warto kruszyć kopie?
N

Najpierw warto spojrzeć na statystyki. Liczba kobiet w polskim Sejmie nie odbiega bynajmniej od średniej dla krajów uprzemysłowionych: kobiety stanowią ok. 20 proc. posłów i ok. 20 proc. kandydatów do Sejmu. Jest to odsetek znacząco niższy niż w krajach skandynawskich, lecz już np. we Francji, gdzie obowiązuje ustawowy parytet w wysokości 50 proc., na który powołują się inicjatorki tej akcji, nawet jeżeli kobiety stanowią połowę kandydatów, najwyżej co czwarta zdobywa mandat i ostatecznie kobiet w parlamencie jest o połowę mniej niż w Polsce.

Głosowanie bez dyskryminacji

Jeśli chodzi o wpływ samego systemu wyborczego na liczbę kobiet w parlamencie, to poświęcona temu publikacja szwedzkiego instytutu Idea przedstawia dane, z których wynika, że jednym z kluczowych czynników jest wielkość okręgu i liczba mandatów...

8854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]