Reklama

Abp Ryś zdjął ekskomunikę z ks. Misiaka

Abp Ryś zdjął ekskomunikę z ks. Misiaka

30.07.2019
Czyta się kilka minut
Jedną z bardziej barwnych postaci łódzkiego Kościoła jest ks. Michał Misiak.
O

Organizował nietypowe akcje duszpasterskie, zapraszał młodzież na chrześcijańskie dyskoteki. Podczas kolędy odwiedził agencję towarzyską znajdującą się na terenie parafii. Chodził też nocami po ulicach Łodzi i spowiadał. W czerwcu wielu zszokowała więc informacja, że ks. Misiak przyjął w Jordanie chrzest z rąk protestanta i tym samym ściągnął na siebie – na mocy samego prawa – ekskomunikę. Została ona potwierdzona przez łódzką kurię.

Ks. Misiak opublikował w internecie wyjaśnienia, z których wynikało, że nie miał zamiaru porzucać Kościoła katolickiego, ale także, że od wielu lat ma poważne problemy z zachowaniem celibatu i że chciałby jednocześnie ożenić się i pozostać katolickim księdzem.

Ostatnio na stronach archidiecezji łódzkiej ukazał się komunikat informujący, że abp Grzegorz Ryś przeprowadził z ekskomunikowanym księdzem serię rozmów, ks. Misiak podjął zaś pokutę i złożył wyznanie wiary, co pozwoliło arcybiskupowi zdjąć z niego ekskomunikę.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie dalej wyglądać duszpasterska działalność ks. Misiaka. Jego ostatnie działania i publikowane w internecie wyjaśnienia stawiają pod znakiem zapytania jego autorytet jako duchownego. Warto jednak zwrócić uwagę na gotowość do dialogu – tak ze strony ks. Michała, jak i jego biskupa. Na razie dialog ten przyniósł owoce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]