Reklama

A dowodzik jest?

A dowodzik jest?

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Jak często czytaliście o bliżej nieokreślonych „amerykańskich naukowcach”, którzy coś odkryli?
I

Ile razy spekulacje naukowców przedstawiano wam jak twierdzenia poparte dowodami? Mam nadzieję, że na naszych łamach nigdy. Ale epoka postprawdy już dawno dotarła w okolice nauki, karmiąc społeczeństwo przeinaczeniami, nadinterpretacjami lub po prostu ciekawostkami pozbawionymi kontekstu teoretycznego i odniesień do źródeł.

Ruszyła właśnie akcja społeczna „A dowodzik jest? Pytaj o dowody!” portalu Mała Psychologia (www.mala-psychologia.eu), pod patronatem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki (skupiającego naukowców zajmujących się także popularyzacją), wzorowana na światowym ruchu Sense about Science. Walka z naukowym fake newsem wymaga świadomości, jak działa nauka (stąd imperatyw pytania o dowody i namiary na oryginalną publikację), oraz wiedzy na temat błędów poznawczych, którym wszyscy ulegamy (sorry, taki mamy umysł). Na obu tych kwestiach skupiają się organizatorzy akcji na Facebooku i wspomnianym portalu. Nie musicie mi wierzyć – sprawdźcie sami.

Na starcie z naukową postprawdą powinna przygotowywać szkoła – wprowadzenie elementów filozofii nauki do programu nauczania i książek popularnonaukowych, takich jak „Pułapki myślenia” Daniela Kahnemana, na listę lektur byłoby pierwszym oczywistym krokiem. Na razie muszą nam wystarczyć akcje społeczne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"wiara czyni cuda".
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]