Reklama

17 sylab

17 sylab

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Ryszard Krynicki: HAIKU. HAIKU MISTRZÓW –
o

od rozbudowanej Peiperowskiej frazy do wierszy gnomicznych, od „poematu rozkwitającego” do haiku – między tymi biegunami rozpościera się świat poezji Ryszarda Krynickiego.

Jego nowa książka stanowi świadectwo dążenia ku słownej ascezie i trwającej kilka dekad fascynacji japońskim gatunkiem o rygorystycznie określonej formie: trzy wersy o rozpiętości 5 + 7 + 5 sylab. Fascynacji i stopniowego, nieoczywistego zbliżania się do haiku we własnej twórczości.
Nieoczywistego – co pokazują utwory z różnych lat umieszczone w części pierwszej, której tytuł, „Prawie haiku”, pożyczony został od jednego z wierszy. Prawie – bo reguły gatunku nie zostały tu spełnione, chociaż pojawiają się jawne i ukryte nawiązania. Jak w wierszu z 1979 roku: „Wysoko zaszedłeś, mój ślimaczku, / na najwyższy liść czarnego bzu! // Ale pamiętaj: już koniec września”, albo w dwóch utworach z...

2963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]