Reklama

Ładowanie...

Okiem kamyka?

01.12.2009
Czyta się kilka minut
Poznając późne wiersze Herberta, odniosłem wrażenie, że świat oglądany jest w nich okiem caritas, a nie tylko okiem kamyka, że twórca nie tylko stuka w drzwi poezji kołatką z patyka, ale jest skłonny również machnąć różdżką.
Seamus Heaney i Andrzej Franaszek podczas wieczoru poetyckiego poświęconego pamięci Czesława Miłosza. Kraków, kościół św. Katarzyny, 27 sierpnia 2004 r. / fot. Grzegorz Kozakiewicz
P

Poeci czytają Herberta

Powyższy szkic jest częścią trafiającej właśnie do księgarń antologii "Poeci czytają Herberta", przygotowanej przez Andrzeja Franaszka i opublikowanej przez Wydawnictwo a5. W książce tej najważniejsze dla siebie utwory autora "Pana Cogito" wskazują i komentują także: Al Alvarez, Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Tadeusz Dąbrowski, Hans Magnus Enzensberger, Henryk Grynberg, Jacek Gutorow, Julia Hartwig, Edward Hirsch, Jane Hirshfield, Roman Honet, Krzysztof Karasek, Urszula Kozioł, Michael Krüger, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Jarosław Mikołajewski, Ronny Someck, Andrzej Sosnowski, Janusz Szuber, Wisława Szymborska, Alissa Valles, Tomas Venclova, Bohdan Zadura i Adam Zagajewski.

Oficjalna premiera książki - z udziałem Ryszarda Krynickiego, Adama Poprawy i Andrzeja Franaszka - odbędzie się w niedzielę 6...

8572

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]