Reklama

150 sposobów na urodzenie dziecka

150 sposobów na urodzenie dziecka

25.04.2022
Czyta się kilka minut
D

Dla organizmów żyjących w różnych niszach środowiskowych przydatne najczęściej okazują się odmienne przystosowania. Zdarza się jednak, że nawet w odległych liniach ewolucyjnych pojawiają się te same funkcje lub cechy. Jak do tego dochodzi? Rozsądnie byłoby założyć, że odpowiadają za to zmiany w tych samych genach, odziedziczonych po odległych, wspólnych przodkach. Jednak nie zawsze tak musi być.

U kręgowców wielokrotnie wyewoluowały m.in. żyworodność (więcej niż 150 razy) oraz występowanie łożyska (około 16 razy), dlatego związane z nimi geny zapewniają odpowiedni materiał do międzygatunkowych porównań. Zespół Charlesa Fostera przyjrzał się ekspresji genów u żyworodnych i jajorodnych gatunków o różnych sposobach odżywiania. U wszystkich organizmów żyworodnych w czasie ciąży dochodzi do podobnych procesów fizjologicznych, które spełniają tę samą funkcję – dostarczają zarodkom niezbędnych substancji. Z porównań wynika jednak, że nie wiąże się to z aktywnością większej ilości wspólnych genów, niż wynikałoby z przypadkowej zbieżności. To dowodzi, że te same funkcje fizjologiczne mogą być realizowane na innym podłożu genetycznym. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]