Reklama

Żywa biała plama

Żywa biała plama

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Dzieje naszych relacji ze zwierzętami nie są historią czułej i szczerej komitywy, lecz opowieścią o wyzysku, dominacji i pogardzie.
Tradycyjne „postrzyżyny” dzikich koni. Sabucedo, Hiszpania, 5 lipca 2014 r. Fot. Denis Doyle / GETTY IMAGES
N

Na pozór wszystko jest w porządku. Z ochotą i ufnie służą nam zwierzęta, ci bracia mniejsi a gorliwi, a my odwdzięczamy się im dobrym słowem, atencją i opieką. Co i rusz powstają budujące filmy o przyjaźni człowieka z ssakami morskimi. Sieć trzeszczy w szwach od fotografii przezabawnych kotów.

Dyktando elokwentnych pingwinów
Najczęściej jednak nasze relacje ze zwierzętami opierają się na wyzysku, dominacji, pogardzie, obojętności i taniej uciesze. Oczywiście z naszej strony. Nie podziw dla różnorodności i piękna wszystkich żywych istot spowodował, że aż tyle ich wokół nas, tylko niska potrzeba (do spółki z pychą), by uczynić z nich symbole gustu i władzy, użytecznych niewolników, odnawialne źródło pożywienia, zabaweczki.
Są nam potrzebne jako tło i zgrabny detal w hagiografiach rodzaju ludzkiego, w afirmacjach naszej siły i wyjątkowości. W ten...

7250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]