Reklama

Żydek z monetą

Żydek z monetą

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Kim jestem dla Ciebie? – pyta nas figurka Żyda na reklamującej krakowską wystawę ulotce.
Fragment ekspozycji w krakowskim Muzeum Etnograficznym Fot. Marcin Wąsik / MEK
M

Można powiedzieć, że w dzisiejszej Polsce figurek Żydów jest więcej niż ich samych” – czytamy na wejściu do sal wystawowych Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie można zobaczyć wystawę „Pamiątka, zabawka, talizman”. Drewniane, z modeliny albo szkła. Obrazki malowane, ale częściej po prostu drukowane.
Najpierw funkcjonowały jako figurki ludowe związane z obrzędami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, po wojnie produkowane przez sankcjonowanych państwowo artystów ludowych, albo jako zapisane w drewnie wspomnienie o żydowskich sąsiadach. Ich najnowszym atrybutem jest błyszcząca moneta. Tak wyposażone zaludniają stacje benzynowe, sklepy z meblami i oczywiście kramiki z pamiątkami od Zakopanego po Kołobrzeg. Zamieszkują u naszych rodzin i znajomych.

POLAK Z WÓDKĄ

Część poświęcona Żydom z monetą otwiera wystawę, pewnie ze względu na powszechność tego...

10804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]