Reklama

Święci patronowie, aniołowie i prorocy

Święci patronowie, aniołowie i prorocy

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Grafiki przenoszą nas w świat ludowej pobożności sprzed prawie 200 lat. Pełniły funkcję kultową, często traktowano je jak talizmany.
Drzeworyt „Matka Boska Rzeszowska”, 1801–1841 r. Fot. Jurij Merduch
N

Niektóre z nich powstały prawie 200 lat temu, ale ich ekspresja wydaje się bardzo współczesna. Surowa, autentyczna i pełna energii. W krakowskim Muzeum Etnograficznym (MEK) można oglądać wystawę „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie”. Ekspozycja gromadzi prace, które nigdy nie były eksponowane ani w całości publikowane. Od lat 40. XX w. pozostawały właściwie niedostępne.
Zainteresowanie sztuką ludową przeżywa obecnie pewien regres i może dlatego znakomita wystawa w krakowskim muzeum trwa i zachwyca, ale bez medialnego rezonansu. Nie my pierwsi jednak doświadczamy pewnego dystansu wobec tych arcydzieł twórczości rodzimej. „Piękności rylca i wykończenia dostrzeżesz tu mało, a bohomazów tu więcej, niż we wszystkich oddziałach razem” – pisał w 1857 r. lwowski historyk i bibliotekarz Henryk Schmidt. I dodawał: „(…) ani rysunku...

5565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]