Reklama

Życiorysy

Życiorysy

01.02.2004
Czyta się kilka minut
To wcale nie było tak - myśli sobie wiele starszych osób, czytając utrwalone w druku opisy jakichś znanych im faktów. Ci starsi ludzie, tacy jak ja, mają poczucie niemocy wobec wersji utrwalonej w mass mediach. Przeszłość cofa się razem z wypaczeniami, podyktowanymi przez mnóstwo ludzkich namiętności, przez strach, złośliwość, chęć ukrycia prawdy czy po prostu przez zwykłą niewiedzę.
Z

Zważmy też, że jesteśmy w mocy filmu. Przychodzą reporterzy filmowi, zbierają stare zdjęcia, układają je po swojemu i oto utrwala się przyrządzona w nowy sposób legenda, jak na przykład historia zabójstwa Johna Kennedy’ego.

Kiedy chodzi o dalszą przeszłość, nie ma już zdjęć, najwyżej pożółkłe fotografie i przekaz utrwalony w pamiętnikach, tylko pisany albo drukowany. Nie zawsze jednak można coś z nich odgadnąć. W pamiętnikach Marcina Matuszewicza ze środka XVIII wieku, które mnie zainteresowały, bo często występuje w nich mój praszczur nazwiskiem Pan Siruć i akcja dzieje się często w moich okolicach, nie ma właściwie nic prócz procesów i walk o urzędy i synekury. A przecie oprócz tysięcy stron tej monotonnej akcji, żyły i działały biologiczne istoty ze swoim światem pragnień, lęków i nadziei. Wszelka nasza myśl o przeszłości jest melancholijna, ponieważ ci,...

6736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]