Reklama

Życie jest gdzie indziej

Życie jest gdzie indziej

27.07.2010
Czyta się kilka minut
W polskiej polityce chodzi o coś zupełnie innego, niż nam się wydaje. I nie o to, co usiłują nam wmówić jej główni aktorzy. A już najmniej chodzi o samą politykę.
B

Bój o krzyż przed Pałacem Prezydenckim, używanie zmarłych jako przedmiotu szyderstw lub poręcznego narzędzia w walce z przeciwnikami - polityka w Polsce osiągnęła ostatnio temperaturę, przy której upały wydają się być wręcz chłodne. Wydawałoby się, że przechodzimy jakiś kolejny etap totalnej polityczności, ogarniającej wszystko i wszystkich. Ale równocześnie można mieć co do tego wątpliwości. Skali tego konfliktu nie odpowiadają przedmioty sporu - te są raczej symboliczne i przypadkowe. Tak jakby w całej tej konfrontacji chodziło o coś innego, niż się oficjalnie deklaruje.

Piekielny wybór

Sądzę, że powodem tego są radykalnie odmienne cele strategiczne obu formacji. Platforma Obywatelska zabiega o władzę (jej utrzymanie), będąc zakładnikiem systemu, który wykształcił się w Polsce. Partia ta objęła rządy, gdy system był już w ...

10888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]