Reklama

Życie i łaska

Życie i łaska

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Józef Czapski: WYRWANE STRONY - niezwykła książka; pisana rytmem nerwowym, pod którym czuje się wewnętrzny żar, stylem bezwzględnie własnym, rozpoznawalnym. Jest jak rozmowa rozproszona na wiele wątków, która jednak co i raz powraca do sedna, odsłania istotę sprawy, wokół której się krążyło, rzuca na nią snop światła.
N

Niewielu bywa dane tak intensywne, czasem bolesne odczuwanie świata, taka zdolność zarówno do empatii, jak i do rozliczania własnych pragnień i emocji, do stawiania sobie wymagań najwyższych. Czytając "Wyrwane strony", powracając do niektórych fragmentów i zdań uderzająco mocnych, czujemy żywą obecność autora, słyszymy jego przejęty, wzruszony głos. Tylko odwrócić się znad książki, a zobaczymy szczupłą, gotycką postać na wąskim łóżku w pokoju na poddaszu domu w Maisons-Laffitte. Nad łóżkiem - półka, a na niej szereg oprawnych w szare okładki kajetów. To legendarne dzienniki.

Józef Czapski (1896-1993) prowadził dziennik od wczesnej młodości. Zbiór zapisków przedwojennych przepadł w Warszawie podczas okupacji - a i tak w Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się 274 kajety. Czasem wracał do wcześniejszych notatek, dopisując uwagi. No i dopełniał dziennik...

4152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]