Reklama

Życie bez Gewerby

Życie bez Gewerby

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Największym rarytasem jest upolować prawdziwego Niemca. Prawdziwych Niemców już podobno nie ma, ale ci, którzy zostali, płacą minimum 10 euro na godzinę, dają jedzenie i nie odliczają posiłku przy wypłacie.
S

Stójka to umiejętność kynologiczna. Psy stoją, warują albo tkwią w półsiadzie. W martwym geście psy potrafią tkwić piekielnie długo. Gra nerwów. Gra na czas. Dobra intuicja. Stojąc, poluje. Będąc psem, czuje się myśliwym.

Nie wiadomo, kiedy pojawiła się frankfurcka stójka. Najstarsi stójkowicze mówią, że była od zawsze. Ojcowie założyciele są mityczni, a ich korzenie sięgają zapewne jednej z mrocznych zim początków lat 80. Pierwsza deportacja? Weterani milczą i nie są wylewni; tajemnicę noszą w sobie, a swoją legendę tworzą na niedomówieniach.

Na miano "stójkowicza" trzeba zasłużyć. Trzeba wykazać się hardością ducha, siłą perswazji, cierpliwością. Na stójce trzeba też dobrze wyglądać. Wygląd budzi zaufanie pracodawcy lub zniechęca. Są to wyjściowe i nabyte drogą doświadczenia cechy, które pozwalają zaistnieć we wspólnocie "liczących samochody...

16992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]