Reklama

Ładowanie...

Życiogranie

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Młodych bezdomnych jest coraz więcej. Ta zmiana pokoleniowa zmieniła również sposób uprawiania futbolu. Młodzi potrafią nagle zniknąć. Szybciej się zniechęcają, trudniej utrzymać ich w drużynie.
Wrocław Cup 2013: z ekipą z Namibii grają zawodnicy ze schroniska Brata Alberta z Wrocławia i kadry narodowej „A” bezdomnych, prowadzonej przez Jacka Karczewskiego. 3 sierpnia 2013 r. Fot. Marcin Maziej
O

Otoczone bandami boisko porównywalne jest do rozmiarów kortu tenisowego. Gra się 14 minut. Trzech na trzech plus bramkarz bez klasycznego podziału na obrońców i napastników. Lotne zmiany. Niskie, szerokie bramki powodują, że w spotkaniach pada sporo goli. Piłka jak po sznurku płynie po obwodzie „zamka”: zryw, wolniej, zryw, wolniej.
W Poznaniu trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych. Finał – 19 sierpnia.
Bezdomni mówią, że piłka jest do nich przyspawana, że jest jak organ wewnętrzny, niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu. Doświadczeni przez los uprawiają na bocznych torach futbolu jego – być może – najczystszą formę. Nie chcą już być kopani przez życie i dlatego sami kopią piłkę. Trener reprezentacji polskich bezdomnych piłkarzy, 48-letni Jacek Karczewski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w...

9161

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]