Reklama

Obóz nie śpi

Obóz nie śpi

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Nie chcemy żebrać, tylko żyć jak ludzie. Nie boimy się pracy – mówią koczujący we Wrocławiu Romowie. W oparciu o polskie prawo trudno im pomóc. Grozi im zarówno eksmisja, jak i atak skrajnej prawicy.
Powyżej oraz na okładce tego wydania: zdjęcia z projektu fotograficznego „Stigma” Adama Lacha (więcej informacji na końcu tekstu) Fot. Adam Lach / NAPO IMAGES
N

Napięcia w Białymstoku, niepokoje we Wrocławiu... Od czasu do czasu słyszymy, że wkrótce Polacy będą się musieli nauczyć życia w społeczeństwie wielokulturowym. Otóż nieprawda: życia w wielokulturowym społeczeństwie od dawna mieliśmy szansę uczyć się razem z Romami. Wygląda na to, że ją zmarnowaliśmy. Romowie albo kłują nas w oczy, albo ich nie dostrzegamy. A ponieważ zaakceptowanie odmienności wymaga wysiłku, wolimy sięgać po gotowe klisze. Np. powtarzać, że „wszyscy Cyganie kradną” albo że „nie chcą się uczyć”, a równocześnie wyobrażać sobie Polskę jako kraj gościnny i otwarty.
Łatwo ten nasz optymizm zweryfikować. Wystarczy uczciwie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chciałbym mieć sąsiada Roma.
REDAKCJA

We Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, w prowizorycznych barakach nieopodal szpitala, od lat mieszka kilkudziesięciu rumuńskich Romów. Wcześniej...

13999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]