Reklama

Zwycięstwo dla Krymu

Zwycięstwo dla Krymu

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Powszechna euforia zapanowała na Ukrainie, gdy w miniony weekend piosenkarka Jamala – Ukrainka pochodząca z rodziny tatarsko-ormiańskiej – wygrała konkurs Eurowizji.
Fot. Andres Putting
U

Uznanie jury i publiczności zdobył jej song „1944”. 32-letnia Susana Dżamaladinowa (to prawdziwe nazwisko) opowiada w tym utworze, którego tekst sama napisała, historię swej rodziny. W maju 1944 r. jej prababcia Nasylchan została z pięciorgiem dzieci deportowana z Krymu w głąb Związku Sowieckiego wraz z całym narodem krymskotatarskim, oskarżonym przez Stalina o „zdradę ojczyzny” (w ciągu pierwszych lat zmarła połowa z prawie 200 tys. wygnańców; ich potomkowie wracali na Krym dopiero po 1991 r.). Dziś Tatarzy, którzy w chwili aneksji półwyspu w marcu 2014 r. stanowili 15 proc. ludności, znów są represjonowani przez rosyjskie władze okupacyjne; kilkanaście tysięcy musiało uciekać z Krymu. Piosenki Jamali są dziś tam zakazane, podobnie jak wielu innych ukraińskich wykonawców. Przed finałem Eurowizji Rosjanie żądali wykluczenia Jamali z konkursu, ale ich protest został odrzucony. „Mam nadzieję, że wszyscy inteligentni ludzie w Rosji mnie zrozumieją” – mówiła Jamala po finale. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]