Reklama

Zwodnicza Raja

Zwodnicza Raja

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Nie ma nic prawdziwszego od dobrze napisanej fikcji – mówi Elena Ferrante. Sama wie o tym najlepiej, bo nie zaznała biedy na przedmieściach Neapolu, jak próbuje nam wmawiać w wywiadach.
Margherita Mazzucco jako Elena i Gaia Girace jako Lila w serialu HBO „Genialna przyjaciółka” na podstawie powieści Eleny Ferrante MATERIAŁY PRASOWE HBO
T

Tego nie mógłby napisać mężczyzna. Słyszałem to nieraz od osób, którym podsuwałem parę lat temu nie tak jeszcze sławne książki Eleny Ferrante. Deklarowali mi tak przeważnie mężczyźni, a w ich oczach widziałem bojaźń. Ich konkluzja nie była protekcjonalnym skwitowaniem miękkości, czułości i rozbudowanej palety w opisie uczuć, czyli tego, co od zawsze służyło do zamykania dowolnej autorki w babińcu („Pióra o giętkich stalówkach” – nie ma lepszego ujęcia tego stereotypu niż tytuł szkicu o kobiecej literaturze lat 30. Czesława Straszewicza).

Nie była też kpiną z pozowanej drapieżności typowej dla projektów pisanych pod wyznaczoną z góry misję emancypacji jako zemsty. Jej pazury są zbyt ostre, żeby od razu nie było widać, że wystawiono je na pokaz.

Nie, to był wyraz lekkiego przestrachu, że powieści z cyklu „Genialna przyjaciółka” stawiają czytelnika płci męskiej przed...

15994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]