Zwierzę jak zaczarowane

Magiczne sztuczki mogą bawić, a przynajmniej wprowadzać w błąd. Ale czy tylko ludzi? I dlaczego właściwie naukowcy badają, jak magia działa na zwierzęta?

Reklama

Zwierzę jak zaczarowane

Zwierzę jak zaczarowane

21.06.2021
Czyta się kilka minut
Magiczne sztuczki mogą bawić, a przynajmniej wprowadzać w błąd. Ale czy tylko ludzi? I dlaczego właściwie naukowcy badają, jak magia działa na zwierzęta?
JOHAN SWANEPOEL / SCIENCE PHOTO LIBRARY / EAST NEWS
I

Iluzjonista wykonuje serię gestów, skupia naszą uwagę na rekwizycie, a tym samym odwraca ją od miejsca, gdzie znajduje się klucz do zrozumienia jego iluzji – rękawa, z którego niepostrzeżenie wyciąga białego gołębia. Ptak jest spokojny – przyzwyczajony do wykonywanych przed chwilą czynności, a sama sztuczka zdaje się nie robić na nim szczególnego wrażenia. Nic dziwnego – w końcu był jej centralnym uczestnikiem, a nie odbiorcą. Ale czy – gdyby magik uczynił je adresatem swojej iluzji – zwierzę dałoby się na nią nabrać?

Podobne pytanie postawili naukowcy z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Cambridge, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czerwcu tego roku w czasopiśmie „PNAS”.

Elias Garcia-Pelegrin i współpracownicy zaprezentowali trzy rodzaje iluzji sześciu sójkom (Garrulus ­glandarius) i osiemdziesięciu wolontariuszom, a następnie porównali ich...

16771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jakimi sztuczkami trzeba oszukać zwierzęta by zaczęły nas czcić jak bogów? Chyba jednak zwierzątka są mniej łatwowierne niż my.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]