Reklama

Zostaję w OFE

Zostaję w OFE

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Od kwietnia do końca lipca możemy zdecydować, co się stanie z naszymi oszczędnościami z OFE. W funduszach chce zostać zaledwie 13 proc. Polaków.
Warszawa, kwiecień 2011 r. Fot. Piotr Małecki / NAPO IMAGES
P

Przeczytałem ostatnio o sobie, że wpłacając pieniądze do Otwartych Funduszy Emerytalnych, poszedłem na lep „neoliberalnej ideologii”, że wziąłem udział w demontażu systemu, który zakłada „solidarność międzyludzką i międzypokoleniową”. Takie mniej więcej tezy wypowiedziała prof. Leokadia Oręziak z SGH, dodając, że najlepiej byłoby, gdyby „w OFE nie został nikt”.
Jak rozumiem, pani profesor w nieco mniej dyplomatycznych sformułowaniach wyraża to, co miał na myśli rząd, który wyjął z prywatnych instytucji ponad 150 mld zł i przeniósł je na konta ZUS-u. Działanie to zostało, jakżeby inaczej, podjęte dla mojego dobra. ­Żebym nie stracił zbyt wiele, żebym nie obudził się jako emeryt bez grosza przy duszy.
Mimo to zaryzykuję i to, co mogę, zostawię w OFE, przy całej świadomości, że nie jest to instrument idealny. Działania rządu w tej sprawie to nic innego jak pogwałcenie swobód...

4365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]