Zniewolone dusze

Firma Fluffy-Brains zapowiedziała wprowadzenie na rynek długo wyczekiwanych uniwersalnych urządzeń do komunikacji ze zwierzętami domowymi. | Z powodu różnic w kategoryzacji rzeczywistości...

Reklama

Ładowanie...

Zniewolone dusze

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Firma Fluffy-Brains zapowiedziała wprowadzenie na rynek długo wyczekiwanych uniwersalnych urządzeń do komunikacji ze zwierzętami domowymi. | Z powodu różnic w kategoryzacji rzeczywistości występujących pomiędzy gatunkami „tłumaczenie” naszych pojęć na język, którym kot myśli, jest niezwykle trudne.
ONSEDSKAYA / STOCK.ADOBE.COM
ONSEDSKAYA / STOCK.ADOBE.COM
L

Ludzie od dawna marzyli o rozmawianiu ze zwierzętami. Świadectwem tego są m.in. pochodzące z VI w. p.n.e. słynne bajki Ezopa, w których aż roi się od gadających stworzeń. W drugiej połowie XX w. wydawało się nawet, że marzenia te lada chwila się ziszczą. W realizowanych z rozmachem programach badawczych dziesiątki małp uczono wówczas sztucznych dla nich metod komunikacji: posługiwania się mową, językiem migowym lub abstrakcyjnymi obrazkami – do precyzyjnego wyrażania swoich pragnień i zamiarów.

Projekty te otwierały przed kognitywistami niesamowite perspektywy. Oto lada chwila najgłębsze tajemnice zwierzęcego umysłu miały zostać ujawnione – i to przez same zwierzęta, wyposażone w dostosowany do ich potrzeb i możliwości symboliczny, plastyczny język, podobny do tego, którym posługują się ludzie. Nauka miała wreszcie naprawić to, co zaniedbała biologiczna ewolucja.

...

18336

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]