Zniewolone dusze

Firma Fluffy-Brains zapowiedziała wprowadzenie na rynek długo wyczekiwanych uniwersalnych urządzeń do komunikacji ze zwierzętami domowymi. | Z powodu różnic w kategoryzacji rzeczywistości...

Reklama

Zniewolone dusze

Zniewolone dusze

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Firma Fluffy-Brains zapowiedziała wprowadzenie na rynek długo wyczekiwanych uniwersalnych urządzeń do komunikacji ze zwierzętami domowymi. | Z powodu różnic w kategoryzacji rzeczywistości występujących pomiędzy gatunkami „tłumaczenie” naszych pojęć na język, którym kot myśli, jest niezwykle trudne.
ONSEDSKAYA / STOCK.ADOBE.COM
ONSEDSKAYA / STOCK.ADOBE.COM
L

Ludzie od dawna marzyli o rozmawianiu ze zwierzętami. Świadectwem tego są m.in. pochodzące z VI w. p.n.e. słynne bajki Ezopa, w których aż roi się od gadających stworzeń. W drugiej połowie XX w. wydawało się nawet, że marzenia te lada chwila się ziszczą. W realizowanych z rozmachem programach badawczych dziesiątki małp uczono wówczas sztucznych dla nich metod komunikacji: posługiwania się mową, językiem migowym lub abstrakcyjnymi obrazkami – do precyzyjnego wyrażania swoich pragnień i zamiarów.

Projekty te otwierały przed kognitywistami niesamowite perspektywy. Oto lada chwila najgłębsze tajemnice zwierzęcego umysłu miały zostać ujawnione – i to przez same zwierzęta, wyposażone w dostosowany do ich potrzeb i możliwości symboliczny, plastyczny język, podobny do tego, którym posługują się ludzie. Nauka miała wreszcie naprawić to, co zaniedbała biologiczna ewolucja.

...

18336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]