Ładowanie...
Zmarł Mauricio Kagel
Urodził się 24 grudnia 1931 r. w Buenos Aires. Pochodził z emigranckiej rodziny o niemiecko-żydowsko-rosyjskich korzeniach. Wszechstronnie utalentowany, zainteresowany filozofią, literaturą, filmem i teatrem, był kompozytorskim autodydaktą. Być może dlatego z taką łatwością mówił w rozlicznych muzycznych językach, bez kompleksów i zahamowań poruszał się w kulturowym tyglu, na równi traktując śpiew mnichów buddyjskich i bachowską polifonię, muzykę aborygenów i rytualne tańce Afryki, ludowe zawodzenia Azjatów i argentyńskie tango, ścisłą technikę serialną i aleatoryczną improwizację.
Najpełniej realizował się w muzycznym teatrze, który zaczął tworzyć po przyjeździe do Niemiec w 1957 r. Począwszy od "Sur sc?ne", dawał ujście bogatej wyobraźni. W kolejnych akcjach scenicznych i happeningach - ich summą jest antyopera "Staatstheater" - zmieniał konteksty,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]