Reklama

Zmarł „heretyk nauki”

Zmarł „heretyk nauki”

02.03.2020
Czyta się kilka minut
„Lepiej się pomylić, niż być nijakim”. To motto Freemana Dysona, wizjonera i naukowego heretyka, który zmarł w wieku 96 lat.
W

Współtworzył termodynamikę kwantową i kwantową elektrodynamikę. Ale jego najważniejszym dziedzictwem może być radosne przeświadczenie, że nauka jest formą buntu. Pisał: „Powinniśmy pokazywać naszym dzieciom naukę jako formę rebelii przeciw biedzie, brzydocie, militaryzmowi i gospodarczej niesprawiedliwości”.

Buntował się tak skutecznie, że nigdy nie zrobił doktoratu. Twierdził, że po prostu doskonale się bawił rozwiązując zagadki. „Jesteśmy tak daleko od zrozumienia Wszechświata jak mrówka od pojęcia tabliczki mnożenia” – mówił w wywiadzie udzielonym Karolowi Jałochowskiemu do książki „Heretycy, buntownicy, wizjonerzy”.

Fascynowała go inżynieria genetyczna i zjawiska nadprzyrodzone. Pracował nad Projektem Orion – statkiem kosmicznym napędzanym bombami atomowymi. Sugerował, by szukać w kosmosie „sfer Dysona” – otaczających gwiazdy struktur zbudowanych przez obce cywilizacje. Był pionierem badań klimatu i do końca życia, po heretycku, wątpił, czy zmiany klimatyczne są antropogeniczne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]