Reklama

Ładowanie...

Zły klimat globalnej wioski

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Zmierzenie się z efektami zmian klimatu stanowi obecnie jedno z największych etycznych wyzwań, przed którymi stoi nasza cywilizacja.
Poszukiwanie wody. Turkana, południowy region Kenii, lipiec 2010 r. Fot. Gwenn Dubourthoumieu / EYEVINE/ EAST NEWS
C

Co nas interesuje najbardziej? Odpowiedź jest prosta i oczywista – my sami jesteśmy dla siebie najważniejszym elementem rzeczywistości. Bardziej odległe kręgi naszej uwagi to kolejno rodzina, miasto i naród. U niektórych osób kolejność tych obszarów zainteresowania może się nieco różnić, niemniej zasada jest wciąż ta sama: im dalej – tym nasze zaangażowanie staje się coraz słabsze. Na końcu kolejki znajdują się organizacje międzynarodowe i wreszcie cała planeta. Ta nie obchodzi nas prawie w ogóle. Osoby, u których wymienione kręgi zainteresowania zaczynają się zamieniać kolejnością, traktujemy, delikatnie rzecz ujmując, z dużą rezerwą. Za kogo uważamy człowieka, którego bardziej obchodzi Unia Europejska niż własna rodzina? Kim jest dla nas osoba stawiająca dobro planety ponad swoje własne? Takich pytań można zadać wiele. Zmierzyć się z nimi musimy w czasach, w których słowo „globalny...

6024

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]