Reklama

Zły klimat globalnej wioski

Zły klimat globalnej wioski

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Zmierzenie się z efektami zmian klimatu stanowi obecnie jedno z największych etycznych wyzwań, przed którymi stoi nasza cywilizacja.
Poszukiwanie wody. Turkana, południowy region Kenii, lipiec 2010 r. Fot. Gwenn Dubourthoumieu / EYEVINE/ EAST NEWS
C

Co nas interesuje najbardziej? Odpowiedź jest prosta i oczywista – my sami jesteśmy dla siebie najważniejszym elementem rzeczywistości. Bardziej odległe kręgi naszej uwagi to kolejno rodzina, miasto i naród. U niektórych osób kolejność tych obszarów zainteresowania może się nieco różnić, niemniej zasada jest wciąż ta sama: im dalej – tym nasze zaangażowanie staje się coraz słabsze. Na końcu kolejki znajdują się organizacje międzynarodowe i wreszcie cała planeta. Ta nie obchodzi nas prawie w ogóle. Osoby, u których wymienione kręgi zainteresowania zaczynają się zamieniać kolejnością, traktujemy, delikatnie rzecz ujmując, z dużą rezerwą. Za kogo uważamy człowieka, którego bardziej obchodzi Unia Europejska niż własna rodzina? Kim jest dla nas osoba stawiająca dobro planety ponad swoje własne? Takich pytań można zadać wiele. Zmierzyć się z nimi musimy w czasach, w których słowo „globalny...

6024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]