Reklama

Zerwane partnerstwo

Zerwane partnerstwo

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Wnioski właśnie opublikowanego, bezprecedensowego raportu po tragedii na Broad Peak są miażdżące. Postawa Adama Bieleckiego oceniona negatywnie, zachowanie Artura Małka budzi poważne zastrzeżenia... Czy to koniec polskiego himalaizmu?
Broad Peak z odległości 20-30 km, w środku wierzchołek główny, nieco z lewej Rocky Summit, dalej w lewo Broad Peak Middle. Fot. Aleksander Lwow
A

Atak szczytowy, który 5 marca doprowadził do pierwszego zimowego wejścia na liczący 8051 m n.p.m. Broad Peak, zakończył się tragedią. Ze szczytu nie wróciło dwóch himalaistów, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Kowalski zmarł na grani szczytowej podczas nocnego zejścia z wierzchołka. Berbeka zaginął – bezpośrednia przyczyna jego śmierci nie jest znana.
W środowisku górskim i w mediach tuż po tragedii rozgorzała dyskusja nad przyczynami dramatu i postawą dwóch pozostałych zdobywców szczytu – Adama Bieleckiego i Artura Małka oraz kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego (na wyprawie towarzyszył im również pakistański tragarz wysokościowy Karim Hayatt). W reakcji na wydarzenia, na wniosek Wielickiego i Artura Hajzera, kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-15, pod egidą którego odbywała się ekspedycja, zarząd Polskiego Związku Alpinizmu powołał zespół ds. zbadania...

7031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]