Reklama

Żegnaj, Koko

Żegnaj, Koko

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Najsłynniejsza gorylica świata zmarła we śnie 19 czerwca. Miała 46 lat.
Koko i dr Francine Patterson THE GORILLA FOUNDATION / AFP / EAST NEWS
J

Jej pierwszymi słowami były: „jedzenie”, „pić” i „więcej”. Francine Patterson, doktorantka psychologii na Uniwersytecie Stanforda, której marzyła się kariera badaczki zdolności językowych małp, uznała, że właśnie te słowa najłatwiej przyswoi sobie jej nowa podopieczna, gorylica o imieniu Koko. Był lipiec 1972 r. – „Projekt Koko” ruszył pełną parą.

Patterson chciała pracować z szympansami, których zdolność do nauki Amerykańskiego Języka Migowego (ASL) potwierdzono kilka lat wcześniej, ale akurat żadnego odpowiedniego osobnika nie miała do dyspozycji. Pełna obaw zgodziła się więc na goryla. Małpy te cieszyły się znacznie gorszą opinią – bardziej agresywnych i głupszych od szympansów. Brała się ona z niewiedzy, której skalę dobrze ilustrują losy matki Koko, Jackie. Sprowadzono ją do ogrodu zoologicznego w San Francisco jako… Jacoba – sądzono, że jest samcem, który mógłby spłodzić...

5360

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]