Reklama

Zebranie potraw albo powrót do źródeł

Zebranie potraw albo powrót do źródeł

04.05.2010
Czyta się kilka minut
Epoka zakochana w wielkich sklepach zaopatrzonych w produkty z całego świata zapomniała smaków tego, co było do złowienia pod domem.
Juan Sánchez Cotán, "Martwa natura" /fot. Erich Lessing Culture and Fine Arts Archives/Ek Pictures
J

Jak daleko jestem w stanie cofnąć się w przeszłość kuchni? Najłatwiej o wiwisekcję na sobie samym: wspominam okres przywiązania do "Kuchni polskiej", kiedy jeszcze innej książki nie znałem. To jest pierwszy stopień zstępowania w przeszłość. Kuchnia w rodzinnym domu, stopień drugi. Stopień trzeci: kuchnie dziadków, jednych i drugich, czyli pierwsze doświadczenie odmienności, różnicy, pierwsze przeczucie, że jest coś poza gładką jednolitością książki kucharskiej (coś poza nic nieznaczącymi nazwami, przepisami bez ducha). Tyle. Zeskrobywanie mchu z nagrobków, dochodzenie antenatów i ich zamiłowań kuchennych nie obchodzi mnie jeszcze, choć pewnie przyjdzie czas i na to. Wtedy powiem: witaj, dziadu.

Gdyby to uogólnić, odjąć osobisty ton, to nie pozostaje wiele. Żadnych zapisków przekazywanych z pokolenia na pokolenie (i nie tylko o zapiskach dotyczących kuchni tu...

14796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]