Reklama

Czytają, bo gotują

Czytają, bo gotują

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Wszechobecność kuchni staje się nie do wytrzymania. Kuchnia kuchnią pogania, wszystko się kręci wokół żołądka.
Magda Gessler, zapewne najbardziej dziś znana polska „gastronomiczna” celebrytka, podczas prezentacji ramówki telewizji TVN, w której prowadzi program „Kuchenne rewolucje”. Warszawa, 6 lutego 2014 r. Fot. Radosław Nawrocki / FORUM
Z

Z książek kucharskich wynika jasno, co my, naród, przestajemy uznawać za słuszne i spychamy do ciemnicy niepamięci, a co zaczynamy wielbić i odtąd uznajemy za jedynie słuszne. Są niedoceniane, bywa – otoczone lekką pogardą, a jednocześnie ważne i kupowane namiętnie.
W książkach kucharskich wydanych w Polsce w drugiej połowie XX stulecia wychodzono z założenia, że kuchnia jest domeną kobiet i że to terytorium męki: oznaczała zawsze wydatki ponad stan, pełne trudu zdobywanie, wystawanie godzinami nad kuchnią, a na koniec mycie.
Książki dzisiejsze są inne: koncentrują się głównie na radości. Jeśli danie – to od razu gotowe i ułożone przez specjalistę od wyglądu dań, sfotografowane przez fotografa zajmującego się wyłącznie fotografią jedzenia, i bezwzględnie, bezwstydnie upiększone w komputerze przez rzemieślnika od upiększania.
Jedzenie przestało być traktowane jak...

15365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]