Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zderzenie z przeszłością

Zderzenie z przeszłością

29.03.2011
Czyta się kilka minut
W warszawskiej Zachęcie można oglądać obrazy Neo Raucha, jednego z najciekawszych europejskich malarzy. Czy jednak są one czymś więcej niż intelektualnym rebusem?
Neo Rauch, "Puls", 2005 r. / fot Uwe Walter Galerie Eigen + Art Leipzig / Galeria Zachęta
R

Rauch to najgłośniejszy reprezentant tzw. nowej szkoły lipskiej. Grupy artystów, których połączyły studia w tamtejszej Hochschule für Grafik und Buchkunst w ostatniej dekadzie komunizmu i pierwszych latach zjednoczonych Niemiec, a którzy następnie osiągnęli sukcesy porównywalne z czołowymi reprezentantami Young British Artists, jak Tracey Emin czy Damien Hirst. Sam Rauch uczył się u Arno Rinka, na następnie u Bernharda Heisiga, jednego z głównych reprezentantów NRD-owskiego krytycznego realizmu. Lata 90. przyniosły wielkie zainteresowanie jego malarstwem, rok 2002 - prestiżową Nagrodę Vincenta van Gogha. Jednocześnie malarz odniósł sukces komercyjny, jego prace są chętnie wystawiane i nabywane do prestiżowych kolekcji.

Imaginarium

Nazwisko Raucha jest łączone z powrotem do malarstwa w ostatniej dekadzie XX wieku i ...

8468

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]