Reklama

Zdarzyło się to nawet w Watykanie

Zdarzyło się to nawet w Watykanie

19.10.2020
Czyta się kilka minut
Zaczął się pierwszy proces sądowy o wykorzystanie seksualne osoby nieletniej na terytorium Watykanu.
O

Oskarżonym jest 28-letni ks. Gabriele Martinelli, który w latach 2007-12, sam będąc jeszcze nastolatkiem, molestował swego o rok młodszego kolegę z papieskiego niższego seminarium. Obaj chłopcy pobierali tam naukę na poziomie licealnym, przygotowując się do wstąpienia na drogę kapłańską i pełniąc służbę ministrancką podczas ceremonii z udziałem papieża. Świadkiem molestowania miał być inny alumn, pochodzący z Polski Kamil Jarzembowski, który zgłosił sprawę przełożonemu. Rektor odrzucał jednak wszelkie oskarżenia wobec Martinellego, swojego faworyta, którego sam ustanowił opiekunem młodszych chłopców.

Jarzembowski po odejściu z seminarium poinformował też biskupa diecezji Como, do której należał Martinelli, wtedy już kleryk, niedługo potem ksiądz. Pierwsze śledztwo ruszyło w 2018 r., ale rektor zapewniał, że nic nie wiedział o zarzutach, uznając je za oszczercze i godzące w...

1997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]